Najnowsze komentarze
 
2016-01-15 11:42
kronos do wpisu:
Zagrożenie praworządności na Węgrzech pod lupą PE
Zadziwiająca mentalność tej większości posłów unii, w świetle faktów exodusu sił islamu do[...]
 
2015-05-15 09:08
TomKs1 do wpisu:
eCall: ratownik czy szpieg?
Taa... Lem by się nie powstydził... A Orwell wpadłby w zachwyt....
 
2015-03-27 22:42
habij do wpisu:
Równi i równiejsi w UE
Czy Stany Zjednoczone upadną jak Cesarstwo Rzymskie?[...]
 


O mnie
 
Poseł do Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodnicząca Komisji Prawnej, ponadto pracuje w Komisji Budżetowej i Komisji Petycji.
 


 
Z Brukseli
 
 Oceń wpis
   

Michel Houellebecq lubi szokować, ale udzielając wywiadu 7 stycznia br. na antenie France2 w przeddzień ukazania się jego najnowszej powieści, nie przypuszczał, że publikacja będzie miała tak tragiczną „oprawę”.

 

Najnowszy numer satyrycznego "Charlie Hebdo", który ukazał się 8 stycznia br., w dniu premiery "Soumission" (fr. poddaństwo, uległość) autorstwa najlepiej sprzedającego się na świecie francuskiego pisarza – był poświęcony tejże publikacji.

 

Nie wiadomo jeszcze, czy jest jakiś konkretny związek pomiędzy książką Houellebecq'a a zamachem na paryską redakcję wspomnianej gazety, ale jak dotąd wszelkie komentarze łączą oba te fakty.

 

W wywiadzie na żywo, w czasie głównego wydania wiadomości kanału France2, który oglądałam w przeddzień zamachu - Houellebecq odpierał zarówno zarzuty o islamofobię, jak również i te, że sprawił swoją książką fantastyczny prezent "noworoczny" Marine Le Pen, szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego - czołowego bojownika o "Francję dla Francuzów". Houellebecq uparcie twierdził, że opisuje jedynie przyszłość, która może się wydarzyć, ale nie trzyma z żadną ze stron.

 

Szósta powieść Houellebecqa "Soumission" to political fiction opisująca wybory prezydenckie w 2022 r, kiedy w drugiej turze przeciwko Marine Le Pen jednoczą się wszystkie inne siły – centrowe, lewicowe czy prawicowe i aby jej nie dopuścić do władzy – decydują się poprzeć muzułmanina. Konsekwencje tego wyboru są poważne, jak widać dzisiaj wcale nie fikcyjne...

 

Houellebecq'owska wizja zislamizowanej Francji budzi wiele kontrowersji. Społeczność islamska w tym kraju liczy obecnie ok. 5 milionów osób, a odsetek obywateli francuskich popierających tzw. państwo islamskie jest największy w Europie...

 

Nowa książka Houellebecq'a w dniu ukazania, jeszcze przed zamachem, od razu znalazła się na szczycie listy bestsellerów francuskiego Amazona.

 

Z Brukseli

Lidia Geringer de Oedenberg

 

 

2015-01-08 12:56
Z Brukseli francja, islam, Houellebecq Komentarze (0)

Komentarze