Najnowsze komentarze
 
2016-01-15 11:42
kronos do wpisu:
Zagrożenie praworządności na Węgrzech pod lupą PE
Zadziwiająca mentalność tej większości posłów unii, w świetle faktów exodusu sił islamu do[...]
 
2015-05-15 09:08
TomKs1 do wpisu:
eCall: ratownik czy szpieg?
Taa... Lem by się nie powstydził... A Orwell wpadłby w zachwyt....
 
2015-03-27 22:42
habij do wpisu:
Równi i równiejsi w UE
Czy Stany Zjednoczone upadną jak Cesarstwo Rzymskie?[...]
 


O mnie
 
Poseł do Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodnicząca Komisji Prawnej, ponadto pracuje w Komisji Budżetowej i Komisji Petycji.
 


 
Z Brukseli
 
 Oceń wpis
   

Rozporządzenie w kwestii ochrony danych osobowych - jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aktów prawnych, które trafiły do Parlamentu Europejskiego w trakcie obecnej, pięcioletniej kadencji. Nic dziwnego zatem, że zaproponowane zmiany wywołały niespotykaną falę intensywnego lobbingu.

"To największy lobbing, jaki Bruksela kiedykolwiek widziała” - powiedział tygodnikowi "European Voice" - Joe McNamee, dyrektor European Digital Rights*.

Nowe rozporządzenie zaproponowane przez Viviane Reding, Komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa, ma ujednolicić często rozbieżne, narodowe interpretacje unijnych przepisów dotyczących prywatności. O sprawie pisałam wcześniej http://www.tokfm.pl/blogi/lidia-geringer/2012/11/prawo_do_bycia_zapomnianym/1.

Chodzi oczywiście o wielkie pieniądze. Z jednej strony mamy bardzo cenne dane, którymi obracając można generować majątek, a z drugiej wymóg uzyskania wyraźnej zgody Internauty na określony rodzaj "śledzenia" go w sieci, której brak może skutkować grzywną - liczoną w milionach euro. Jest o co walczyć, więc wszelkie podmioty przetwarzające dane począwszy od gigantów jak Google czy Facebook po organizacje konsumenckie - zaczęły natarczywie pukać w poselskie drzwi.

Najwięcej nacisków było związanych z aspektami rozporządzenia, czyniącymi legislację bardziej przyjazną małym i średnim przedsiębiorstwom, np. poprzez zaproponowane zwolnienia z uciążliwej procedury weryfikacji “pozyskiwania zgody”.

Tysiące spotkań zaowocowało setkami propozycji zmian, niektórych zadziwiająco do siebie podobnych, na co zwrócił uwagę inicjator akcji "Europe vs Facebook" publikując ciekawe zestawienie tekstów poselskich poprawek ... dosłownie przekopiowanych z materiałów lobbystów**.

W wiodącej dla regulacji - Komisji Praw Obywatelskich (LIBE) sprawozdawcą do Rozporządzenia jest niemiecki deputowany z grupy Zielonych - Jan Philipp ALBRECHT, zaś sprawozdawcą do Dyrektywy - grecki poseł z grupy Socjalistów i Demokratów (S&D). Termin składania poprawek minął 27.02.13.

Tylko z mojej grupy S&D wspólnych poprawek była ponad setka. Faktem jest, że proponowane sformułowania są często bardzo skomplikowane i mało zrozumiałe dla nie-prawników. Sama złożyłam kilkanaście poprawek do głównego raportu i opinii w Komisji Prawnej, doprecyzowujących konkretne zapisy.

Stanowisko Komisji LIBE poznamy 24-25 kwietnia, do tego czasu musi swoją opinię wyrazić jeszcze Komisja Prawna (JURI), w której pracuję. Pozostałe Komisje merytoryczne do regulacji już przegłosowały własne opinie: Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) 23 stycznia br., Komisja Przemysłu (ITRE) 20 lutego br. Komisja Zatrudnienia i Spraw Społecznych (EMPL) 21 lutego br.

Po głosowaniu w LIBE raporty trafią pod obrady plenarne, gdzie znowu pojawią się poprawki, tym razem składane przez grupy polityczne (lub grupy posłów). Lobbyści dalej będą mieli ręce pełne roboty...

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

*http://www.europeanvoice.com/article/imported/lobbying-intensifies-as-meps-debate-data-rules/76460.aspx
**http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,13391898,Polscy_europoslowie_robia__kopiuj_wklej__z_materialow.html

2013-03-06 21:45
Z Brukseli parlament europejski, unia europejska, lobbing Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

Nie oznacza to bynajmniej, że jesteśmy od wszystkich lepsi. Wręcz przeciwnie wg najnowszego raportu EU Industrial R&D Investment Scoreboard na liście 1500 firm z całego świata, które przeznaczają najwięcej środków na innowacyjność nie ma ani jednej z Polski. Co smuci najbardziej, to fakt, że jeszcze dwa lata temu w tym samym rankingu było aż 7 polskich przedsiębiorstw.

Inne statystyki też pokazują niepocieszające dane. Wg analiz Eurostatu dotyczących aktywności w dziedzinie innowacyjności w latach 2008 - 2010 Polska znajduje się na końcu eurolisty, gorsza od nas jest tylko Bułgaria...

Gdzie tkwi problem? Czy brakuje nam przebojowych wynalazców? Czy też nie stać nas na ochronę patentową i sprzedajemy swoją myśl techniczną innym, którzy brylują w rankingach?
W tym kontekście odrzucenie jednolitego patentu przez Polskę zatrzaśnie nas na dobre w innowacyjnym niebycie.

O patentowych perturbacjach pisałam już wcześniej http://www.tokfm.pl/blogi/lidia-geringer/2012/12/ponad_30_lat_negocjacji__czyli_jak_w_bolach_rodzil_sie_europatent_/1

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

Więcej :
http://forsal.pl/artykuly/678124,innowacje_w_polsce_nasze_firmy_wypadly_z_rankingow_gorzej_juz_nie_bedzie.html

2013-02-21 08:53
Z Brukseli parlament europejski, unia europejska, innowacje, jednolity patent Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

Po wielogodzinnych negocjacjach i wcześniejszych "ustawkach" kuluarowo-gabinetowych oznajmiono  zwycięstwo... wszystkich.

Pierwotny projekt siedmiolatki przedstawiony przez Komisję Europejską opiewał na ponad 1000 mld euro. Budżet zredukowano jak chciał Premier Cameron do 908 mld euro (w płatnościach) i ocalono jak pragnął Prezydent Hollande do wysokości 960 mld (w zobowiązaniach). Co to oznacza? Kraje członkowskie liczą na to, że 52 mld euro z "zobowiązań" nigdy nie zostaną wydane. To bardzo ryzykowne założenie, gdyż w praktyce dopuszcza - 52 mld euro deficytu, którego z definicji nie powinno być w budżecie unijnym.

Ponadto przez miesiące mydlono nam oczy "tylko" zamrożeniem budżetu, a w konsekwencji po raz pierwszy zamiast kilkuprocentowego wzrostu - zredukowano jego wysokość o ponad 3 %.

Polsce przypadło 72,9 mld euro w polityce spójności na następne 7 lat. Dużo? Zważywszy, że w obecnym budżecie mieliśmy niecałe 68 mld euro, wynik negocjacji wydaje się dla nas korzystny, o ile oczywiście starczy dla Polski pieniędzy w mocno dziurawym budżecie. Jest jeszcze jedno "ale". Jeśli porównujemy "stare" i "nowe" warto wspomnieć ile wyniosą nasze realne "zyski netto", czyli kwoty jakie pozostaną po odliczeniu polskiej składki do unijnego budżetu, a ta od naszego wejścia do UE znacznie wzrosła...

Jej wysokość zależy w każdym kraju członkowskim od Dochodu Narodowego Brutto, VAT- u oraz pobranych ceł. Wraz z dochodami rośnie składka. Ciesząc się wzrostem gospodarczym należy też uwzględniać swoisty unijny "podatek" od przyrostów. W przypadku Polski w nowej perspektywie finansowej (opierając się na prognozach rządowych) nasza składka może wzrosnąć nawet o 90% w stosunku do "starej". W efekcie oznacza to wynik "zysków netto" mniejszy o 10-12 mld euro niż w latach 2007-2013. To dalej nie jest mało, ale mówiąc o sukcesie i podając konkretne liczby warto być bardziej precyzyjnym...*

Teraz ruch jest po stronie Parlamentu Europejskiego, który może przyjąć lub odrzucić propozycję Rady. Szefowie największych grup politycznych w naszej Izbie mocno zastanawiają się nad zawetowaniem "cudownego" kompromisu. Co to oznacza w praktyce? Kolejne negocjacje i najprawdopodobniej w następnym roku przejście na tzw. prowizorium budżetowe, które nie jest wygodne, ale możliwe. A bazując na wyższym o 3% pułapie z obecnego budżetu - może być korzystne dla wszystkich.   W najbliższych tygodniach wyklaruje się nasze stanowisko. Głosowanie może mieć miejsce najwcześniej 12-13 marca br. Bez względu na naszą decyzję, wiadomo jednak, że budżet na pewno nie będzie niższy, niż zaproponowany obecnie.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

*Polecam ciekawą analizę :

http://www.money-go-round.eu/Country.aspx?id=PL&year=2004&method=pc

http://www.mpolska24.pl/blogi/post/420/rzad-zakiwal-sie-mniej-srodkow-z-brukseli-dla-polski?fb_comment_id=fbc_573830032644602_6449594_574304782597127#f3e056b088

2013-02-13 08:13
Z Brukseli parlament europejski, unia europejska, budżet UE Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

W środę (6/02/2013) na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie ostrzegali szefów państw członkowskich, by nie wykorzystywali sytuacji politycznej we własnych krajach i obecnego kryzysu gospodarczego jako pretekstu do narzucenia drastycznych wyrzeczeń całej UE.

Debata z przewodniczącym Komisji José Manuelem Barroso i reprezentującą Irlandzką Prezydencję minister ds. europejskich Lucindą Creighton była jasnym stanowiskiem Parlamentu przed szczytem budżetowym, odbywającym się właśnie (7-8 lutego) w Brukseli.

Chcemy, by wypracowano takie finansowe porozumienie, które zapewni wystarczającą ilość środków na lata 2014-2020, tak by podjęte już zobowiązania można było zrealizować. Naszym zdaniem przy obecnej propozycji Rady jest to niemożliwe, a ponieważ wieloletni budżet UE nie może być wg nowego Traktatu ustanowiony bez zgody Parlamentu Europejskiego - poważnie szykujemy się do użycia naszej nowej broni i jego zawetowania.

Cięcia, z którymi walczymy dotykają głównie innowacji, zrównoważonego rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy (w tym dla bezrobotnej młodzieży), czy programu Erasmus. Czy tą drogą chcemy zwalczyć kryzys?

Przewodniczący Parlamentu Martin Schulz powiedział, że nie podpisze żadnej decyzji w sprawie budżetu, która doprowadzi do deficytu. "Traktaty zobowiązują nas do równoważenia budżetu".

Dodatkowo nie podoba nam się swoista licytacja żądań przywódców państw członkowskich dotycząca różnych wyjątków, rabatów czy wykluczeń - korzystnych tylko dla konkretnego kraju. Uważamy, że Unia mogłaby się finansować z "własnych źródeł", wtedy takie licytacje nie miałyby miejsca.

Czekając na rezultat szczytu pomału szykujemy się do planu B, czyli prowizorium budżetowego po ewentualnym odrzuceniu propozycji Rady Skąpców.

O szczegółach pisałam wcześniej:
http://www.tokfm.pl/blogi/lidia-geringer/2013/02/unia_skapcow_na_pokaz/1

Z pozdrowieniami ze Strasburga

Lidia Geringer de Oedenberg

2013-02-08 08:45
Z Brukseli parlament europejski, unia europejska, budżet UE Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |