Najnowsze komentarze
 
2016-01-15 11:42
kronos do wpisu:
Zagrożenie praworządności na Węgrzech pod lupą PE
Zadziwiająca mentalność tej większości posłów unii, w świetle faktów exodusu sił islamu do[...]
 
2015-05-15 09:08
TomKs1 do wpisu:
eCall: ratownik czy szpieg?
Taa... Lem by się nie powstydził... A Orwell wpadłby w zachwyt....
 
2015-03-27 22:42
habij do wpisu:
Równi i równiejsi w UE
Czy Stany Zjednoczone upadną jak Cesarstwo Rzymskie?[...]
 


O mnie
 
Poseł do Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodnicząca Komisji Prawnej, ponadto pracuje w Komisji Budżetowej i Komisji Petycji.
 


 
Z Brukseli
 
 Oceń wpis
   

W latach 2009-2012 do Wspólnoty europejskiej wg. Eurostatu przybyło prawie 5.5 mln imigrantów spoza UE. To dane oficjalne, nie obejmujące nielegalnych imigrantów.

 

Przykładowo w 2012 r. pojawiło się najwięcej Chińczyków prawie 90 tys., Hindusów – ok. 65 tys., Marokańczyków ponad 53 tys., Pakistańczyków ponad 43 tys., w dziesiątce najliczniej przybyłych nacji byli także Amerykanie, Rosjanie, Ukraińcy, Nigeryjczycy, Australijczycy i Brazylijczycy.

 

W 2013 r. o azyl polityczny w UE poprosiło prawie pół miliona osób, z których 35% taki status otrzymało.

 

Jakie nacje spoza UE są obecnie najliczniej reprezentowane w krajach wspólnoty?

Pierwsze miejsce zajmują Turcy - prawie 2 mln, za nimi Marokańczycy w liczbie 1,4 mln i Chińczycy - 730 tys. Ponad półmilionowe społeczności tworzą: Hindusi, Ukraińcy i Rosjanie. W UE żyje także ponad 400 tys. Albańczyków, Serbów, Pakistańczyków i Amerykanów.

 

W jakich krajach w 2013 r. żyło najwięcej imigrantów spoza UE?

W Niemczech stanowili 22,9% wszystkich mieszkańców, we Włoszech – 15,2%, w Hiszpanii – 14,7%, w Wielkiej Brytanii – 12,3%.

 

Każdego roku w krajach UE wydawanych jest ponad 2 miliony dokumentów przyznających status rezydenta imigrantom spoza UE.

 

Dane Eurostatu pokazują tylko część zjawiska, tę oficjalną.

 

Europa się starzeje i potrzebuje „świeżej krwi”. W wielu gałęziach gospodarki brakuje fachowców, tę lukę wypełniają przybysze spoza Europy.

 

Obecnie rezydenci spoza Unii stanowią już ponad 4% całkowitej populacji Wspólnoty. Liczba ta wzrasta wraz z łączeniem imigranckich rodzin oraz kolejnymi narodzinami. Oznacza to, że wobec „siwiejącego” społeczeństwa Europejczyków, imigranci będą coraz liczniejszym odsetkiem mieszkańców UE, czy tego chcemy czy nie. U podstaw naszego kontynentu była, jest i będzie otwarta droga dla ambitnych ludzi chcących budować lepszą przyszłość dla siebie i swoich rodzin. Należy zdać sobie sprawę, że powstrzymanie imigracji nie jest możliwe, ale jej unormowanie już tak. Temu ma służyć przygotowywana obecnie unijna strategia wobec imigrantów. Cdn...

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

2015-03-01 16:34
Z Brukseli unia europejska, liczby, imigranci Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

Na początku lutego br. śródziemnomorski cmentarz powiększył się o trzystu desperatów, poszukujących lepszego życia w bogatej Europie. Zwłoki topielców morze wyrzucało na brzeg Lampedusy jeszcze tydzień po tragedii. W 2014 r. w podobnych desperackich rejsach zginęło ok. 3500 osób. Przemytnicy nie dbają o to czy ich „pasażerowie” dotrą do celu. Nielegalne rejsy stały się także kanałem przerzutowym dla… dżihadystów z „europejską misją”.

 

Ofiar u brzegu Lampedusy byłoby znacznie więcej, gdyby feralnej nocy 9 lutego br. włoska straż przybrzeżna nie ocaliła ponad 2000 kolejnych imigrantów, pozostawionych na pastwę losu przez załogę czegoś, co wiele lat temu można było nazwać statkiem handlowym.

 

Miejsce na przepełnionym, zardzewiałym i „bezzałogowo” dryfującym na automatycznym pilocie statku kosztuje ok. 8 tys. dolarów. Chętnych są tysiące. Przemytnicy imigrantów dzielą się zyskiem ze służbami w porcie – miejscu zbiórki, dzięki czemu statki z uciekinierami „niezauważone” wychodzą w morze. Na tym kończy się zadanie załogi, która porzuca ściśniętych jak bydło nieszczęśników na pełnym morzu. Czy dotrą do celu - nikogo nie obchodzi. W 2014 r. w podobnych desperackich rejsach zginęło ok. 3500 osób.

 

Szczęśliwców, którym udało się jednak dostać do Europy było w tym samym roku oficjalnie ponad 207 tys. Ile przedostało się nieoficjalnie – nie wiadomo. Według Europejskiej Agencji Frontex, chroniącej granice zewnętrzne UE - w ostatnich latach dramatycznie przybywa nielegalnych imigrantów. Jeszcze parę lat temu średniorocznie odnotowywano ok. 70 – 100 tys. przybyszów rocznie, obecnie liczba ta się podwoiła. Tylko Włochy „wyłowiły” w 2014 r. ponad 170 tys. imigrantów.

 

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w granicach Europy przebywa obecnie ok. 4 mln niezarejestrowanych przybyszów z Afryki i Azji.

 

Problem nielegalnych imigrantów nasilił się po wybuchu Arabskiej Wiosny. Odległa o 130 km od wybrzeży Tunezji maleńka włoska wyspa Lampedusa stała się obiektem masowego szturmu uciekinierów z Afryki, z kolei imigranci z bliskiego wschodu ruszyli w kierunku Grecji i Bułgarii.

 

Wraz z nielegalnymi rejsami pojawiło się także inne zagrożenie. Tak zwane Państwo Islamskie siejące spustoszenie w Iraku i Syrii, co stało się powodem exodusu ludności z tamtych rejonów głównie w kierunku Europy, wykorzystuje teraz śródziemnomorską drogę „przerzutu” dla własnych bojowników. Dżihadyści z „europejską misją”, wmieszani w tłum nielegalnych imigrantów, być może zabiegają teraz o status uchodźców...

 

Mającą swoją siedzibę w Warszawie Agencję Frontex - 16 i 17 lutego br. odwiedziła europarlamentarna delegacja, której celem była wymiana poglądów na temat dalszych planów zarządzania agencją i kontroli jej budżetu. Frontex, pełniący rolę swoistego „łowcy” migrantów, jest obecnie przede wszystkim wsparciem dla Włoch i Malty - w patrolowaniu Morza Śródziemnego w ramach unijnej operacji Tryton. Mimo wzmocnienia budżetu Frontexu w 2015 r. o dodatkowe 13,7 mln euro, gołym okiem widać, że Unia nie radzi sobie z imigrantami, nie jest w stanie efektywnie chronić swoich granic, ani rozwiązywać problemu setek tysięcy „wyłowionych” imigrantów, grupowanych w obozach dla uchodźców na jej terenie. Nikt nie wie jak zaradzić tragediom morskim rozgrywającym się na Morzu Śródziemnym.

 

W parlamentarnych rezolucjach jak mantrę powtarzamy, że UE musi realizować swoją rolę krzewiciela pokoju i demokracji, ale... europejska wspólnota, jako organizacja gospodarcza ma tylko ograniczone, ekonomiczne narzędzia do dyspozycji: kary - jak np. sankcje, czy nagrody - jak zniesienie ceł. Bez realnej wspólnotowej polityki zagranicznej, armii, z 28 szefami państw i rządów zainteresowanymi tylko opinią publiczną we własnych krajach - nie uda się skutecznie przeciwdziałać exodusowi uciekinierów śródziemnomorskich, ani też rozwiązywać konfliktów będących jego przyczyną.

 

Obecnie problem żywych lub umarłych pasażerów zdezelowanych statków spędza sen z powiek głównie rządzącym we Włoszech i na Malcie, będących przyczółkami „europejskiego raju”.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

2015-02-26 15:49
Z Brukseli unia europejska, tragedia, emigranci, Lampedusa Komentarze (1)
 Oceń wpis
   

Począwszy od momentu wejścia do UE, czyli od 1981 r. Grecja otrzymała 68 mld.  euro z Funduszy Strukturalnych, przeznaczonych na rozwój kraju. Prawie drugie tyle na dopłaty dla rolników. Tabliczki informujące o dofinansowaniu przeróżnych inwestycji znajdują się na setkach zabytkowych budynków, fasadach kościołów, przy greckich autostradach czy siedzibach przedsiębiorstw. Manna z nieba, która spadała z nieba przez 33 lata, pozwalała na finansowanie zarówno inwestycji państwowych jak i prywatnych. W ramach nowej perspektywy finansowej na okres 2014-2020, kolejnych 21 miliardów z wspólnotowych funduszy ma zasilić grecką gospodarkę. 

Teraz jednak ze względu na nadużycia z przeszłości Europa narzuciła Grecji sektory, w których pieniądze te mogą być wykorzystywane, tak by służyły one stabilnemu rozwojowi, co znacznie organiczna dotychczasowe pole manewru tamtejszym decydentom.   

Fundusze europejskie wrosły w życie Greków, służyły m.in. jako dopłaty do czesnego dla dzieci w prywatnych szkołach, czy fundusze dla przedsiębiorców na rozwój własnych firm. Obecnie będą raczej formą pożyczek niskooprocentowanych dla biznesu, finansowanych z europejskiego funduszu inwestycyjnego. 

Wszystko to miało i ma służyć rozwojowi gospodarki greckiej. Tymczasem, wydaje się, że Grecja głównie korzystała z tanich kredytów dostępnych dla krajów strefy euro. Mając przez długi czas odpowiedni rating (podobnie jak inne stabilne gospodarki) – pożyczała pieniądze dość lekką ręką, aż doszła do poziomu długu publicznego (w 2014 r.) w wys. 177.2% PKB i bezrobocia na poziomie 25.8%.

Grecki dług w wysokości 320 mld. euro, jest teraz problemem 15 krajów-pożyczkodawców UE, a są to:

- Niemcy z sumą 58.5 mld euro

- Francja – 43.9 mld.

- Włochy – 38.6 mld.

- Hiszpania – 25.6 mld.

- Holandia – 12.3 mld.

- Belgia – 7.5 mld.

- Austria – 6.0 mld.

- Finlandia – 3.9 mld.

Drobniejsze sumy, ale składające się na kolejne 5 mld. euro Grecja winna jest: Słowacji, Portugalii, Słowenii, Luksemburgowi, Estonii, Malcie i Cyprowi.

Na 320 miliardów euro pożyczki 142 mld. pochodzą z mechanizmu stabilności (FESF), 66 mld. z banków greckich, 53 mld. to pożyczki bilateralne, 32 mld. z MFW, 27 mld. z EBC.

Od tygodniowych rozmów z ministrami finansów strefy euro zależy, czy Grecja  w niej pozostanie, czy też wróci do drachmy.

Wyjścia z eurolandu nie wyobraża sobie większość Greków, z czego zdaje sobie sprawę także populistyczna SYRIZA, partia która wygrała wybory pod koniec stycznia.

Pożyczkodawcy nie kwapią się jednak z “poluzowaniem” programu pomocowego, zaś na dalsze zaciskanie pasa nie ma zgody wśród Greków. Totalny pat w rozmowach nie zaskoczył zatem nikogo, tyle tylko, że za chwilę Grecja straci płynność finansową i nie będzie z czego wypłacać pensji budżetówce.

Kilka dni temu Jeroen Dijsselbloem, szef eurogrupy, potwierdził, że postulaty Grecji dotyczące odroczenia spłaty długów są nie do przyjęcia, a unijny poniedziałkowy szczyt (16.02.15) skończył się fiaskiem. Tymczasem w Grecji znika wszelka gotówka, z kont i bankomatów. Bankowe depozyty maleją o 200-300 mln euro dziennie...

Zwycięska SYRIZA chce  “przywrócić” godność Grekom. To hasło zapewniło im sukces wyborczy, ale w praktyce nie wiadomo co to ma oznaczać...

Odmowę spłaty długów, która wróci im honor?

Obwinianie innych krajów za udzielane Grecji pożyczek, w celu … doprowadzenia tego kraju do nędzy - brzmi mało przekonująco.

Na czele państw obwinianych przez Greków o niecne zamiary nieustannie znajdują się Niemcy, największy wierzyciel tego kraju, czyli ten, który pożyczył najwięcej i teraz domaga się zwrotu pieniędzy. Czy to przejaw wrogości, egoizmu, nacjonalizmu, faszyzmu?

Zdaniem Greków - tak.  SYRIZA idzie nawet dalej, podnosząc kwestię niezapłaconych reparacji wojennych z II wojny światowej i deklarując, że to dalej Niemcy są dłużne Grecji, a nie vice versa. Angela Merkel portretowana od miesięcy w Grecji z “hitlerowskim wąsikiem” przypomniała niedawno, że "umów zawartych przez poprzednie rządy należy przestrzegać", co jeszcze dodatkowo rozsierdziło Greków.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że problemy Grecji wykraczają daleko poza granice tego kraju. “Grexit” nie jest na rękę żadnemu z państw UE ze strefy euro czy spoza niej.

Tragedia grecka dalej rozgrywana jest na tamtejszej scenie politycznej i żaden polityk, ani żadna partia - nie zamierzają mówić o prawdziwych przyczynach tego kryzysu, ani o tym jak efektywnie zreformować ich niewydolną gospodarkę. Zadłużone ponad miarę greckie państwo, którego obywatele nauczyli się przez długie lata „kreatywnie” podchodzić do podatków - stoi obecnie nad gospodarczą przepaścią. Upadek Grecji nie jest jednak teraz tylko problemem Greków, ale całej Europy.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

2015-02-19 14:08
Z Brukseli unia europejska, komisja europejska, grecja, Kryzys grecki Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

 Już od ponad 7 lat możemy podróżować po Europie bez kontroli granicznych*. Przejazd z Finlandii do Portugalii, czy z Belgii do Grecji to potężna dawka różnorodności, jaką oferuje nam nasz kontynent. Różnorodności pod każdym względem, także tej w kulturze drogowej.

 

Według przeprowadzonej ostatnio w krajach UE ankiety na losowo wybranych uczestnikach ruchu drogowego, palmę pierwszeństwa na najgorszych kierowców nieprzerwanie od lat dzierżą Włosi. 31% ankietowanych uznało ich za najbardziej lekkomyślnych, powodujących zagrożenie i wykłócających się o pierwszeństwo przejazdu. Jeśli dodać do tego literalne wykorzystywanie zderzaków do przesuwania samochodów podczas parkowania, trudno się temu dziwić. Włoscy kierowcy „nie wiedzą” również, do czego służą pasy bezpieczeństwa, 35% z nich zbywa pytanie miną z gatunku "a kogo to obchodzi". Co więcej, sami Włosi zdają sobie z tego doskonale sprawę, skoro z rozbrajającą szczerością potwierdzają wyżej wymienione „kompetencje” drogowe.

 

Na drugim miejscu najgorszych za kierownicą - plasują się Grecy, bijący konkurencję w częstotliwości używania klaksonu oraz w ignorowaniu sygnalizacji zmiany pasów ruchów. Aż 74% z nich nie używa kierunkowskazów.

 

Mogłoby się wydawać, że trzecie miejsce również trafi do kraju z „nonszalanckiego” południa Europy, a tu niespodzianka. Brązowy medal dla najgorszych kierowców w UE należy się Polakom, uznanym za zbyt brawurowych i nieznających przepisów drogowych. Przemieszczanie się po drogach innych państw Europy najwyraźniej również wzmaga stres wśród naszych rodaków, jak bowiem inaczej tłumaczyć zagraniczny wyższy odsetek Polaków jeżdżących pod wpływem alkoholu na drogach innych niż ojczyźniane?

 

Francuzi znajdują się zaraz za podium, przodując w stłuczkach są najczęstszymi klientami warsztatów blacharskich.

 

Za wzór uchodzą Szwedzi, którzy są najbardziej zdyscyplinowani i zdaniem 70% badanych zachowują spokój w każdych okolicznościach. Zaraz za nimi znajdują się kierowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Choć i ta złota trójka ma swoje słabości w postaci nagminnych rozmów przez komórkę i zbyt długich dystansów pokonywanych bez przerw...

No cóż, mają się gdzie rozpędzić.

 

Bez względu na ankiety i sondaże, pamiętajmy o bezpieczeństwie na drogach i korzystajmy z uroków otwartych (jeszcze) granic Unii Europejskiej.

 

Z pozdrowieniami z Brukseli

Lidia Geringer de Oedenberg

 

* Do strefy Schengen Polska weszła 21 grudnia 2007 r.

 

http://www.francetvinfo.fr/monde/europe/les-italiens-pires-conducteurs-europeens_822873.html

http://www.iol.co.za/motoring/industry-news/who-are-europe-s-worst-drivers-1.1653459

2015-02-17 18:18
Z Brukseli unia europejska, europosłowie Komentarze (1)
 Oceń wpis
   

 

Pod koniec 2014 r. w Hiszpanii wprowadzono prawo nakazujące internetowym wydawcom informacyjnym zapłatę za każdą publikowaną przez nich treść. Nawet za tę, która świadomie była udostępniona za darmo. Sęk w tym, że ci, którzy wylobbowali tę zmianę, teraz chcą jej cofnięcia.

 

Hiszpańskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (AEDE) przekonało tamtejszych legislatorów, do przyjęcia rygorystycznego antypirackiego prawa, nakazującego wnoszenie obowiązkowych opłat przez media internetowe zamieszczające na swoich stronach linki do zewnętrznych artykułów, ich fragmentów czy nawet tytułów. Kara, jaka grozi za nieprzestrzeganie nowego prawa może sięgać... 600 tys. euro. Fundusze pozyskane w ten mają zasilić zagrożonych internetowym serwisem informacyjnym - hiszpańskich wydawców dzienników papierowych.

 

Zamiarem rządu w Madrycie była ochrona rodzimych treści on-line. Ustawa uderzyła jednak przede wszystkim w hiszpańską wersję serwisu informacyjnego Google News, który jako ogólnodostępny i darmowy był doskonałą reklamą dla autorów i świetną formą nawigacji do ich macierzystych portali. Zamieszczane na nim artykuły największych światowych wydawców, jak i publikacje lokalne, a nawet artykuły bloggerów - wszystkim przynosiły korzyści. Jedno kliknięcie w artykuł na Google News było równoważne średnio 3 kliknięciom w portalu matce. Kliknięcie to “internetowa waluta”, wszystkie wersje językowe Google News generują ok. 10 miliardów kliknięć miesięcznie...

 

Okazało się, że w odpowiedzi na wprowadzone w Hiszpanii restrykcje - Google News zamknął swoją hiszpańską edycję. Zamiast milionów euro z grzywien, zniknął serwis, mający ogromny wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Nikt się tego nie spodziewał. Już po paru dniach od jego zamknięcia inne serwisy informacyjne odnotowały natychmiastowy znaczny spadek ruchu na swoich stronach.

 

Teraz to samo stowarzyszenie, które lobbowało za nowym prawem, rozważa akcję za jego uchyleniem...

 

Hiszpańska nowa legislacja to kolejny przykład ogromnej chęci Europy do przełamania dominacji Google w sieci. W Belgii, Francji i Niemczech zmagano się z podobnymi problemami, jednak w żadnym z tych państw ostatecznie prawo nie stało się aż tak restrykcyjne.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

Polecam ciekawy artykuł z The Guardian.

 

 

 

 

 

2015-02-08 17:41
Z Brukseli unia europejska, prawo autorskie, google, hiszpania Komentarze (2)
 Oceń wpis
   

Władze belgijskie w związku z nasileniem zagrożenia terroryzmem zdecydowały w połowie stycznia br. o podniesieniu krajowego poziomu alertu z poziomu 2 na 3 (z 4 możliwych). W Brukseli pojawiło się wojsko, dodatkowe policyjne patrole. Jeden z nich od dwóch tygodni stacjonuje przed wjazdem do parkingu podziemnego w budynku, w którym mieszkam, sprawdzając wszystkie podjeżdżające pojazdy.

 

 

W ślad za decyzjami belgijskiego rządu, Parlament Europejski także podniósł poziom własnych zabezpieczeń o “jeden szczebel”, w związku z czym wprowadzono:
- dodatkowe kontrole osób wchodzących do PE, ich bagaży oraz samochodów wjeżdżających na podziemne parkingi (sprawdzanie bagażników, kontrola podwozi za pomocą luster itp.), co korkuje całą dojazdową do PE rue Wiertz.
- ograniczenia dotyczące czasu przebywania w podziemnym parkingu podwykonawców oraz dostawców (towary i poczta),
- zawieszenie wszelkich nieoficjalnych spotkań, wydarzeń lub wizyt z udziałem uczestników z zewnątrz.

 

Wokół naszych budynków pojawili się uzbrojeni po zęby żołnierze. Przed dotąd otwartym dla wszystkich wejściem - stoi straż sprawdzająca przepustki, żaden samochód nie może parkować przed Parlamentem.

 

Mimo tych środków bezpieczeństwa, w miniony poniedziałek (2.02.15) nagle zarządzono ewakuację jednego z budynków PE („Willy Brandt”), także turystów zwiedzających ekspozycję w przyległym Parlamentarium oraz mieszkańców z okolicznych domów. Bombowy alarm został ogłoszony po tym, jak ochrona zatrzymała ubranego w „moro” i zakapturzonego Słowaka, który kręcił się wokół Parlamentu. Jak się okazało czekał na Przewodniczącego Unii / Parlamentu. Był uzbrojony, a w jego samochodzie znajdowała się broń palna i ... piła łańcuchowa. Saperski robot nie znalazł jednak żadnych materiałów wybuchowych. Wcześniej tegoż dnia w stan gotowości zostały postawione także inne służby bezpieczeństwa m.in Ambasady Stanów Zjednoczonych w Brukseli.

 

Lepiej na zimne dmuchać...

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

 

2015-02-05 16:14
Z Brukseli parlament europejski, zamach Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

Bariery taryfowe między USA a UE już teraz są dość mocno ograniczone i średnio wynoszą 3 proc. Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) będzie miało zatem największy wpływ na obciążenia “pozataryfowe” - czyli limity, formalności administracyjne, normy sanitarne, techniczne i in., które szczególnie dla europejskich MŚP na amerykańskim rynku stanowią często bariery nie do pokonania.

 

Na zlecenie parlamentarnej Komisji Przemysłu ITRE powstał ciekawy, niemal 120-stronicowy raport przygotowany przez ekspertów z firmy doradczej Triple Consulting, zawierający ocenę wpływu TTIP na europejski rynek energetyczny i produkcję przemysłową. Prezentacja raportu: tutaj.

 

Analitycy korzystali z dostępnych opracowań i opinii specjalistów branży energetycznej, zbierając dane “na własną rękę”, gdyż oficjalne dokumenty dotyczące negocjacji są niedostępne, a same rozmowy związane z umową toczą się za zamkniętymi drzwiami.

 

Jak przedstawia się obecny bilans handlowy między UE a USA ?

 

Zdecydowanie na korzyść Europy. Importujemy zza oceanu więcej zarówno towarów, usług jak i inwestycji, niż eksportujemy do USA. Jest to bardzo dobrze widoczne w sektorze energetycznym, gdzie najważniejszym towarem importowanym z USA jest węgiel, na który nie są nałożone opłaty celne. UE sprowadza ze Stanów 103 mln ton węgla rocznie (dane z 2013 r.), sama czarnego złota tamże nie wysyłając. Przez ostatnią dekadę import węgla z USA wzrósł aż o 18 proc.

 

Ważnym towarem wymiany handlowej są też wyroby z rafinowanej ropy naftowej, minerałów bitumiczne ich frakcji (ponad 17 mln ton rocznie) obarczona US taryfą 0.4 proc. Tego towaru z kolei przepływa więcej w stronę USA. Przedmiotem wymiany są tylko rafinowane paliwa. Gaz oraz ropa naftowa nierafinowana objęte są zakazem eksportu z USA. Inne materiały i paliwa energetyczne uczestniczące w wymianie stanowią ilości śladowe.

 

TTIP może mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE tylko wtedy, kiedy obecne zakazy eksportu wymienionych powyżej paliw zostaną zniesione. Wtedy Europa stanie się dla nich atrakcyjnym rynkiem, ale nie jest powiedziane, że stanie się ich największym odbiorcą. Bardzo zainteresowany kupnem tych paliw byłby również rynek azjatycki, który gotów jest płacić USA więcej.

 

W sektorze wytwórczym do największych przeszkód taryfowych należą cła na żywność przetworzoną oraz samochody, ale i tutaj ogromne znaczenie będą miały działania pozataryfowe. Weryfikacją będzie objętych niemal 80 proc. transakcji. Skutkiem czego może być wzrost PKB UE na poziomie od 1 proc do 4 proc., jednak te prognozy są wyjątkowo trudne do oszacowania.

 

Kto najbardziej zyska na traktacie? Jeśli chodzi o państwa UE, to nie Niemcy jak się powszechnie uważa, ale Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia i Hiszpania. Te kraje mają obecnie największą wymianę handlową z USA i napotykają najwięcej barier...

 

Najbardziej wg raportu może stracić europejski przemysł metalowy i elektrotechniczny, co powinno być dokładnie przeanalizowane przez Komisję Europejską.

 

Otwartym pytaniem pozostaje wpływ TTIP na rynek pracy. Po drugiej stronie oceanu są niższe koszty pracy i energii, my mamy lepszą efektywność energetyczną i innowacyjność. Wpływ na wzrost zatrudnienia może być zdaniem analityków mały i wynosi ok. 0,8 proc. po stronie UE.

 

Wiele obaw budzą kwestie harmonizacji europejskich norm z amerykańskimi zarówno w przemyśle chemicznym, spożywczym czy w polityce klimatycznej. Ciągle otwartą sprawą jest mechanizm ISDS. O sprawie pisałam wcześniej.

 

Na te pytania może nam odpowiedzieć tylko Komisja Europejska, która w tym tygodniu rozpoczęła ósmą turę rozmów w sprawie TTIP.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

2015-02-03 13:56
Z Brukseli unia europejska, usa, TTIP Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

Negocjacje największej na świecie umowy o wolnym handlu rozpoczęły się w czerwcu 2013 r. Za jej pomocą Unia Europejska i Stany Zjednoczone próbują połączyć swoje rynki. Chcą przestać konkurować ze sobą, a skupić się na konkurencji z resztą świata. Skutkiem ma być obopólny wzrost gospodarczy. O sprawie pisałam tutaj.

 

W poniedziałek 2 lutego br. odbędzie się ósma tura rozmów UE-USA, a mimo to Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) zdaje się tkwić w miejscu.

 

Mój frakcyjny kolega Bernd Lange (S&D), szef parlamentarnej komisji ds. handlu zagranicznego pracuje obecnie nad rezolucją w sprawie dalszych kroków związanych z TTIP. Ponieważ negocjacje toczą się za zamkniętymi (nawet dla posłów) drzwiami, nie o wszystkim wiemy. Jedynym wiarygodnym źródłem jest dla nas Komisja Europejska, która reprezentuje UE w tych rozmowach. Pałeczkę po Komisarzu Karlu de Guchcie, odpowiedzialnym za TTIP, w nowej Komisji przejęła Komisarz Cecilia Malmström. Od niej dowiedzieliśmy się nie dawno, że w bardzo wielu dziedzinach nie udało się jak dotąd wypracować żadnego porozumienia, a najbardziej kontrowersyjna sprawa jak ISDS (rozstrzyganie sporów między inwestorem a państwem) w ogóle nie ruszyła z miejsca.

 

Parlament chce wymóc na Komisji absolutną transparentność prowadzenia negocjacji wobec nas, posłów - w finale akceptujących lub odrzucających umowę.

 

TTIP jak dotąd spotkał się z ogromną falą krytyki i obaw ze strony opinii publicznej zarówno w Europie jak i w USA.

 

Brak informacji o przebiegu negocjacji już spowodował wysyp przeróżnych pytań związanych np. ze standardami, do których jesteśmy w Europie, jako konsumenci przyzwyczajeni. Przykładowo, czy będziemy musieli polubić amerykańskie "chlorowane kurczaki" (czyszczone chlorem), produkty z GMO, szynkę parmeńską... z Ontario?

 

W Parlamencie toczą się debaty na licznych posiedzeniach i seminariach poświęconych TTIP. Ostatnio (27 stycznia br.) na wspólnym posiedzeniu Komisji Prawnej i Komisji ds. handlu zagranicznego, mieliśmy okazję poznać opinie międzynarodowych ekspertów na temat kontrowersyjnego mechanizmu ISDS. Zasiadając w Komisji Prawnej pracuję właśnie jako kontr-sprawozdawca nad opinią w sprawie legislacyjnych aspektów TTIP.

 

Zainteresowanym polecam zapis z debaty.

 

Wpływ tej umowy na nasze gospodarki i dalej, nasze życie - może być ogromny. Na zlecenie Komisji Przemysłu powstał bardzo ciekawy raport przedstawiający analizę wpływu TTIP na europejski rynek energetyczny i produkcję przemysłową. Właśnie go czytam, relację zdam w przyszłym tygodniu.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

 


 

2015-01-30 16:55
Z Brukseli unia europejska, handel, usa, TTIP Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

- tak Geert Wilders, lider holenderskiej populistycznej Partii Wolności skomentował na Twitterze paryską egzekucję w Charlie Hebdo.

 

Po niedawnych atakach terrorystycznych w Paryżu uwagę mediów przyciągają ostre komentarze radykalistów. Anglojęzyczny Newsweek kontynuuje ich analizę w artykule: "A nie mówiłem?”.

Te słowa wypowiada Geert Wilders, znajdujący się na "czarnej liście" Al-Kaidy, tej samej, z której już zniknęło nazwisko Stéphane Charbonnier'a, dyrektora wydawniczego magazynu Charlie Hebdo, zabitego 7 stycznia br.

 

Wilders jest znany, jako zagorzały przeciwnik UE, chce przywrócenia kontroli granicznych i pozbycia się wszelkich imigrantów z Holandii, także tych z UE. Założył nawet specjalną stronę internetową, zachęcającą do składania donosów na przybyszów z Europy środkowo-wschodniej. Jest też czołowym holenderskim antyislamistą, sprzeciwia się stawianiu meczetów w swoim kraju, apeluje o wycofanie Koranu ze sprzedaży w holenderskich księgarniach, twierdzi, że kultura muzułmańska dąży do dominacji w Europie.

 

Wilders sprytnie łączy “kryzysowe” niezadowolenie społeczeństwa z islamizacją Europy. Jego Partia Wolności obecnie bije rekordy popularności, jej siedzibę non stop chroni policja, a on sam od ponad dekady nosi kamizelkę kuloodporną. Partia wolności, to jeden z licznych antyunijnych ruchów w Europie, o których pisałam poprzednim razem tutaj.  

 

Wilders jest rozczarowany ubiegłorocznymi wyborami do Europarlamentu, które miały mu przynieść lepszy wynik, a jego reprezentanci mieli się znaleźć w nowej, silnej eurofobicznej frakcji, w sojuszu z potężnym francuskim Frontem Narodowym. Taka grupa jednak nie powstała, zabrakło jej jednej nacji*. Teraz zasiadają wśród 52. zmarginalizowanych “Niezrzeszonych”, ale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Wszelkie terrorystyczne ataki “nabijają” im punkty... przeciw zjednoczonej Europie.

 

Z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

* Aby mogła powstać nowa grupa polityczna potrzeba minimum 25 eurodeputowanych z 7 krajów członkowskich UE.

2015-01-22 18:24
Z Brukseli unia europejska, holandia, islam, radykaliści Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

Rosja nigdy dotąd nie miała tak wielu wpływowych przyjaciół w Parlamencie Europejskim. Jedna piąta europosłów obecnej kadencji to zdeklarowani lub potencjalni partnerzy Kremla.

 

Swoje uczucia Moskwa kieruje głównie do przedstawicieli radykalnych europejskich partii i jak dotąd odnosi sukcesy. Skala jej politycznych wpływów w Parlamencie stale rośnie, a utrzymując bliski kontakt z europosłami, jest w stanie uczestniczyć w wewnętrznych rozgrywkach Unii Europejskiej. Polecam ciekawą analizę z ostatniego numeru anglojęzycznego Newsweeka: link do artykułu.  

 

Największym miłośnikiem współpracy z Rosją jest eurodeputowany Nigel Farage, lider eurofobicznej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), który przy każdej okazji podkreśla swój podziw dla osoby Putina. I tak jak nie znosi UE, tak wyobraża sobie utworzenie sojuszu z Moskwą... Nie jest to aż takie dziwne, jak może to na pierwszy rzut oka wyglądać. Istnieje bowiem bardzo ważna rzecz, która łączy oba kraje, szczególnie w dobie dzisiejszego kryzysu tożsamości Europy. Te dwa niegdyś gigantyczne imperia przez wieki rozdawały karty. I o ile Rosja zachowała iluzje mocarstwa w formie putinowskiej dyktatury, o tyle Wielka Brytania ciągle szuka sobie miejsca przy zielonym stoliku by znów móc być krupierem. Czy to się uda? Tego dowiemy się w maju, kiedy Brytyjczycy staną przed historycznym wyborem przyszłości swego kraju...

 

Kolejną przyjaciółką Rosji jest francuska eurodeputowana Marine Le Pen, szefowa populistycznego Frontu Narodowego, która w połowie kwietnia ubiegłego roku, była przyjmowana na Kremlu z najwyższymi honorami. Rozkwit „uczuć” wspomogła także "moskiewska" pożyczka dla FN w wysokości blisko 10 mln euro. Le Pen publicznie chwali „rosyjski model rządów”, uznaje krymskie "referendum" i sprzeciwia się unijnym sankcjom przeciw Rosji.

 

Z Moskalem za pan brat są również ekstremiści z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), włoskiej Ligi Północnej oraz węgierskiego Jobbiku. Ta ostatnia partia upodobała sobie wschodnie klimaty do tego stopnia, że europoseł Béla Kovács był nawet oskarżany o szpiegostwo na rzecz Rosji.

 

W Szwecji dwa miesiące po wyborach do dymisji podał się tamtejszy rząd. Koalicja socjaldemokratów i zielonych upadła, ze względu na odrzucenie budżetu na rok 2015 przez tamtejszą trzecią siłę w państwie, anty-imigracyjną partię Szwedzkich Demokratów, tych samych, których przedstawiciele w Parlamencie Europejskim głosowali przeciwko umowie stowarzyszeniowej Unii z Ukrainą. Ten sygnał do współpracy na pewno nie uszedł uwadze Kremla.

 

Grunt pod nową przyjaźń z niemieckimi ekstremistami z Alternatywy dla Niemiec (AfD), także mającymi swoją reprezentację w PE przygotowywał nie tak dawno rosyjski ambasador - Vladimir Grinin. Na berlińskim spotkaniu z dwoma jej przedstawicielami, jak doniosły niemieckie media, padła przyjacielska propozycja wielomilionowej pożyczki wzmocnionej sztabkami złota... Sprawa wyszła na jaw, więc do transakcji (wtedy) nie doszło.

 

Bułgarska skrajnie prawicowa Ataka wzywała do obalenia rządu, jeśli ten poprze sankcje Unii Europejski wobec Rosji. Co więcej, zażądała od bułgarskich władz zadeklarowania wierności wobec Moskwy, cóż 22% Bułgarów wolałoby przynależeć do… Unii Euroazjatyckiej (związku byłych republik radzieckich) niż UE.

 

Lojalni wobec Rosji europosłowie, przy każdej nadarzającej się okazji składają projekty rezolucji, poprawek czy też wypowiadają się „ustami” Moskwy w Parlamencie Europejskim. W poprzedniej kadencji, wiosną 2014 r. grupa eurofobicznych posłów m.in. Ligi Północnej, Frontu Narodowego i Jobbiku wybrała się nawet na Krym, by śledzić tamtejsze "referendum" akcesyjne. Po powrocie jak jeden mąż stwierdzili nieskazitelność wyborów, których nie uznał żaden kraj UE.

 

25 % sojuszników Rosji w PE to dużo, ale jeszcze daleko do większości wymaganej by przyjąć jakieś wspólne stanowisko, jednak zważywszy, że coraz więcej obywateli ulega populistycznym obietnicom i eurosceptycznym partiom, kto wie, może w przyszłym składzie Europarlamentu Rosja będzie mieć już decydujący głos.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

 

2015-01-18 18:59
Z Brukseli unia europejska, rosja, putin Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |