Najnowsze komentarze
 
2014-08-17 14:27
tatar001 do wpisu:
Wydatki byłej partnerki prezydenta François Holland 'a
Jak widać nie tylko w Polsce pieniądze podatników są wyrzucane w błoto...
 
2014-07-22 22:39
arturiuosoo do wpisu:
9 miesięcy więzienia za "małpę"
http://wpolityce.pl/historia/206144-w-sluzbie-stalina-piotr-gontarczyk-na-70-rocznice-powstania[...]
 
2014-07-20 18:53
artur__ do wpisu:
9 miesięcy więzienia za "małpę"
Nie rozumiem kto został znieważony w wyniku tego godnego potępienia żartu, murzynka, czy małpa?
 


O mnie
 
Od 2004 r. Poseł do Parlamentu Europejskiego, pracuje w Komisjach: PRAWNEJ, BUDŻETOWEJ, PETYCJI. W wolnych chwilach gra na fortepianie.
 


 
Z Brukseli
 
 Oceń wpis
   

Wejście do Unii to nie tylko otwarcie kranu z eurogotówką, ale i wspólne zobowiązania, a tych Chorwacja widać nie do końca ma zamiar przestrzegać.

Negocjacje przystąpieniowe szły jej jak po grudzie. Rozpoczęte w 2005 r. miały się zakończyć w 2010 r., a od 2011 r. szykowano już dla Chorwatów miejsca w Europarlamencie. Drogę do Wspólnoty blokował jednak konflikt graniczny ze Słowenią i krańcowo różne od chorwackiego - unijne spojrzenie na ich bohaterów narodowych, oskarżanych o zbrodnie wojenne przez wymiar międzynarodowej sprawiedliwości. Granice ustalono, ale kwestie karne dalej budzą wątpliwości.

Od 1 lipca br . Chorwacja jest już 28 członkiem unijnej familii. Chorwaccy urzędnicy zasiedli w swoich fotelach (w budżecie znaleziono dodatkowe 6 mln euro rocznie), są już tłumaczenia na chorwacki (24 język oficjalny UE to 1 mln euro rocznie) oraz fundusze strukturalne i dopłaty rolne. Łącznie ponad 655 mln nowych eurowydatków*. Ale są też pierwsze kłopoty ...

Konkretnie chodzi o egzekwowanie europejskiego nakazu aresztowania. Na trzy dni przed ceremonią wstąpienia do UE, kiedy wszystkie kraje już ratyfikowały traktat akcesyjny nowego członka, Chorwacja zmieniła swoje prawo o ekstradycji uniemożliwiając tym samym odsyłanie podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 2002 r., w tym np. byłego szefa jugosłowiańskiej tajnej policji, przeciwko któremu toczy się śledztwo w Niemczech.

W połowie sierpnia strażniczka Traktatów - Komisja Europejska budząc się z wakacyjnego letargu, wykrywszy te nieprawidłowości, wezwała chorwacki rząd do ich natychmiastowej korekty. Bez reakcji.
Zagrzeb albo wakacjuje, albo jeszcze nie wie, że Komisja naprawdę umie postawić do pionu "nieposłusznych". Najlepiej działają straszaki w postaci sankcji finansowych i takie już ponoć są szykowane. Na razie w brukselskiej atmosferze panuje krępujące rozczarowanie euronowicjuszem...


Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

* Przy wpływach ok. 212 mln euroskładki ze strony Chorwacji.

O kłopotach Chorwacji z wejściem do UE pisałam wcześniej
http://2009.salon24.pl/499332,akcesja-chorwacji-pod-znakiem-zapytania

2013-08-29 08:17
Z Brukseli unia europejska, komisja europejska, Chorwacja Komentarze (3)
 Oceń wpis
   

Historia otwiera nowy rozdział. Była republika radziecka 1 lipca br. po raz pierwszy przejęła stery Unii Europejskiej.

Na początku każdej rotacyjnej prezydencji - tradycyjnie Komisja Prawna, w której zasiadam udaje się z wizytą do stolicy kraju-przewodnika na spotkania z odpowiednimi do naszych prac Ministrami: Sprawiedliwości, Finansów, Gospodarki, Spraw zagranicznych, Spraw Socjalnych i Kultury, by zweryfikować ich nastawienie do priorytetów naszych i Prezydencji.

Na początku litewskiej wizyty przyjęła nas Prezydent Dalia Grybauskaite.
Osoba z ogromnym doświadczeniem, była minister spraw zagranicznych i finansów, była Komisarz d/s budżetu UE, uznana w poprzedniej kadencji za najlepszego Komisarza roku 2005.

Mam przyjemność znać p. Prezydent z jej komisarskich czasów, kiedy w Komisji Budżetowej PE miałam okazję często z nią dyskutować.
Zawsze była świetnie przygotowana, konkretna i dowcipna...

Tak też i było podczas wizyty 17 lipca br., tym razem w pałacu prezydenckim. Przyjęła nas o 8:00 i od razu pochwaliła za punktualność, okazuje się, że nie jest to takie częste...
Sama zaczyna pracę o 6:00.
Spotkanie odbywało się po angielsku na życzenie p. Prezydent, "po co tracić czas i pieniądze na tłumaczenia".
Na nasze pytania odpowiadała krótko i treściwie, bez zbędnych ozdobników.
W typie: "Ten problem już został rozwiązany", inny uznany za delikatny jest - "tylko trochę trudniejszy". Kolejny - "to na razie czysta ideologia, nie będzie rozwiązania, jest większość blokująca w Radze".

Mieliśmy pół godziny na 7 skomplikowanych tematów*, które wyczerpaliśmy po 20 min...

Do tego dobra kawa i trochę uprzejmości na koniec.

Z pozdrowieniami z Wilna
Lidia Geringer de Oedenberg

*Priorytety litewskiej Prezydencji w kwestiach prawnych związane są z następującymi dokumentami, nad którymi pracujemy:
- Ochrona danych osobowych, w tym nowe regulacje związane z bezpieczeństwem ich przechowywania w chmurze obliczeniowej
- Niewypłacalność ponadgraniczna
- Europejski nakaz zabezpieczania kont dłużników
- Wspólnotowe prawo sprzedaży
- Lepsze stanowienie prawa
- Akty delegowane
- Uproszczenia w powszechnej akceptowalności niektórych dokumentów publicznych

2013-07-18 13:34
Z Brukseli ue, litwa, wilno Komentarze (3)
 Oceń wpis
   

Głosować chodzą przede wszystkim niezadowoleni, a tych nie brakuje w owładniętej kryzysem Europie. Przeciwni polityce oszczędności, efektom globalizacji i “dyktaturze” Brukseli – już się mobilizują. Europolitolodzy przewidują w związku z tym nawet większą frekwencję wyborczą... Czy to oznacza zdominowanie Parlamentu Europejskiego przez eurosceptyków? Być może.

Wiele wskazuje na to, że w następnych wyborach europejskich w 2014 r. skrajne ugrupowania polityczne mogą zdobyć rekordowe poparcie. Jak kryzys odbije się na wyborach? Ilu Europejczyków pójdzie głosować? Czy ich wybór zagrozi Unii Europejskiej?

Za niecały rok eurowybory.

W 2004 r. w Parlamencie było ok. 70 antyunijnych wojowników, z czego prawie połowa z Polski (LPR, Samoobrona, PiS). W 2009 r. siła eurosceptyków urosła do 120. Dodawszy do tej tendencji nastroje kryzysowe można oczekiwać, że w 2014 r. przeciwnicy Unii mogą otrzeć się o większość w 751 osobowej Izbie, co oznaczałoby totalny odwrót od integracji i koniec marzeń o UEtopii.

Cofnijmy się parę miesięcy wstecz.

Trojka (KE, MFW, EBC) przedstawiając plan ratunkowy dla zadłużonego południa Europy postawiła ostre warunki "zaciskania pasa": reformy finansów publicznych, cięć wydatków, zmniejszenia deficytu budżetowego.

Gdy rządy zaczęły wprowadzać drastyczne oszczędności: Grecy dali poparcie antyunijnym radykalistom, Włosi zagłosowali na komika Beppe Grillo, Brytyjczycy na ultraprawicową Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, we wszystkich pozostałych krajach znacznie wzrosło poparcie dla partii niechętnych europejskiemu projektowi. W Polsce dodatkowe poparcie przypadło PiS.

Zdobycze wspólnego rynku w dobie kryzysu zaczęły ... dzielić społeczeństwa. Za dużo przybyszów z innych krajów pobudziło brunatne demony.

W tej atmosferze media szczególnie w "starej" Europie szokują:
- statystykami bezrobocia, gdyż "nowi" odbierają pracę Brytyjczykom, Francuzom, Niemcom...
- sumami wyłudzeń "socjalnych" przybyszów - nierobów,
- przestępczością "napłyniętą" ze wschodu.

Kryzys zaglądnął w rodzinne budżety - trzeba było znaleźć winnych.
Nic dziwnego, że na tym gruncie kwitną ruchy populistyczne i radykalne.

Jak wyglądają nastroje przedwyborcze w grupach politycznych "rozdających karty" w PE?

1. Chadecy, centro-prawica, 275 posłów z partii rządzących w wielu krajach (w tym PO i PSL). Zdają sobie sprawę z przeciwnych wiatrów i liczą się ze spadkiem nawet do kilkunastu posłów po wyborach w 2014 r.

2. Socjaldemokraci - 195 posłów. Liczą na zachowanie obecnej siły, a nawet może jej wzrost. Brytyjska Partia Pracy cieszy się dużym poparciem, wzrasta poparcie dla lewicy w Hiszpanii i Niemczech.

3. Liberałowie, 84 posłów. Tu nie widać objawów optymizmu, mogą stracić 10 do 20 eurodeputowanych. Zniknęli już we Włoszech, są w złej sytuacji w Niemczech, Francji i w Wielkiej Brytanii (zapłacą za koalicję z partią Davida Camerona).

Po 2014 r. Parlament będzie też miał mniejszy skład niż obecnie, kiedy tymczasowo został zwiększony o posłów "lizbońskich" (wyrównanie po wejściu traktatu z Lizbony) oraz ostatnio o posłów z Chorwacji - co daje w sumie 764 deputowanych. Do ósmej kadencji obywatele wybiorą tylko 751.

Gdyby te prognozy się sprawdziły, to prounijne grupy polityczne dalej będą miały większość. Jeśli nie, to zdaniem belgijskiego "Le soir" z 26 czerwca br. "Parlament będzie jak małpa z brzytwą "...

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

2013-07-11 18:01
Z Brukseli parlament europejski, unia europejska, patent Komentarze (1)
 Oceń wpis
   

4 lipca br. w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych (1776 r.) Parlament Europejski przyjął ostrą rezolucję wzywającą do przeprowadzenia "gruntownego śledztwa" w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji i przedstawienia jego rezultatów do końca roku. Silny sygnał poparty: 483 głosami, przy 98 przeciw i 65 wstrzymujących się.

A zaczęło się jak zapowiedź filmu:
Pracownik amerykańskiej agencji wywiadowczej będąc na placówce swojej firmy na Hawajach, w konspiracji kopiuje tajne dokumenty, następnie ucieka do Hongkongu, gdzie spotyka się z angielskim dziennikarzem i przekazuje mu tajemniczą przesyłkę. Opublikowane informacje wywołują światowy skandal. Były agent nie ma już drogi odwrotu, ubiega się o azyl dyplomatyczny w Ekwadorze, po drodze ląduje na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Rząd USA domaga się od Rosjan jego natychmiastowego aresztowania i wydania. Prezydent Putin nikomu nie ulega i staje się gwarantem jego wolności... Nie, tego by żaden scenarzysta nie wymyślił.

Ale, gdy już wydawało się, że afera powoli znika z czołówek mediów, niemiecki „Der Spiegel” odpalił kolejną bombę. Okazało się, że USA szpieguje także swoich sojuszników, np. Przedstawicielstwo UE w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, za pomocą wgranego w komputery „wirusa” ma dostęp do całej wewnętrznej sieci unijnych instytucji. Przechwytuje wszelkie maile. Podsłuchuje nawet prywatne rozmowy prowadzone w pomieszczeniach placówek w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz natychmiast zażądał szczegółowych wyjaśnień, zwróciwszy uwagę, że jeśli te podejrzenia okażą się prawdziwe to relacje między USA a UE mogą ulec drastycznemu pogorszeniu, a szykowana umowa o Wolnym Handlu pójdzie do szuflady.

Angela Merkel wyraziła jasno, że "monitorowanie" przyjaciół jest nie do przyjęcia i nie może być tolerowane. Zastanawiając się przy tym, czy USA nie zostały przedwcześnie uznane za „przyjaciela” Europy.

Skoro Barack Obama kilkakrotnie podkreślał, że amerykański program inwigilacji jest w całości skoncentrowany na walce z terroryzmem, dzięki czemu udało się zapobiec wielu atakom na jego kraj, to w takim razie jakie niebezpieczeństwo grozi USA ze strony unijnych urzędników - zagrożenie terro-biurokracją?

W ślad za przegłosowaną rezolucją Parlamentarna Komisja Wolności Obywatelskich ma zebrać wszelkie informacje i dowody, po czym ocenić wpływ domniemanych działań inwigilacyjnych na prawa obywateli UE do prywatności, wolności słowa, domniemania niewinności i skutecznego zadośćuczynienia oraz ochrony danych osobowych.

Parlament wezwał też Komisję Europejską, Radę oraz państwa członkowskie do tego, aby rozważyły zastosowanie wszystkich środków nacisku w negocjacjach z USA, w tym wstrzymanie wymiany danych pasażerów linii lotniczych oraz danych finansowych ( w związku z walka z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną), aby wydobyć potrzebne nam informacje.

Swoją drogą, to jednak dobry materiał na kolejny amerykański/ rosyjski? - film szpiegowski, z naciąganym politycznym wątkiem (Prezydent Putin na straży wolności) i jak dotąd z happy endem : Edward Snowden bohater afery nie tylko jak na razie wywinął się potężnym amerykańskim służbom, ale jeszcze robi furorę przyciągając jak magnes piękne rosyjskie agentki...

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

Wiecej : http://www.europarl.europa.eu/news/pl/pressroom/content/20130701IPR14770/html/PE-zbada-gruntownie-ameryka%C5%84ski-program-inwigilacji

2013-07-04 22:47
Z Brukseli internet, usa, inwigilacja, PRISM Komentarze (1)
 Oceń wpis
   

Kwoty zostały takie same, ale licząc dokładnie "między liniami budżetowymi" - dołożyliśmy 50 mld euro ! Jak to możliwe bez zwiększenia budżetu? Cudowne rozmnożenie daje nowy mechanizm "elastyczności".

Po tym jak Parlament Europejski zablokował w lutym br. przedstawioną przez Radę propozycję 7- letniego budżetu - odbyło się kilkadziesiąt spotkań. Po każdym z nich wydawało się, że do porozumienia jest coraz dalej... Presja czasowa (przerwa wakacyjna i zbliżający się pierwszy rok nowej siedmiolatki) wymusiły jednak na Radzie i Parlamencie konieczne do kompromisu ustępstwa. Finałowa 8 - godzinna nasiadówka z szykującą się do odejścia irlandzką prezydencją - przełamała lody.

Wróćmy jednak do sytuacji parę dni wcześniej...

Parcie na sukces budżetowy było tak ogromne, że lider parlamentarnego zespołu negocjacyjnego francuski chadek - Alain Lamassoure ogłosił pomyślne zakończenie rozmów, akceptując ustępstwa, na które nie pozwalał mu mandat dany przez PE. W efekcie ON zaakceptował przedstawiony pakiet, ale nie Parlament. Wybuchł skandal. Największe grupy polityczne oburzone tą manipulacją przegłosowały wewnętrzne stanowiska - przeciwne przedstawionemu przez Radę kompromisowi. Jeden z dwóch głównych sprawozdawców do Perspektywy Budżetowej 2014-2020 (kolega grupowy Lamassour'a) - niemiecki deputowany Reimer Boege w proteście wycofał się z negocjacji, drugi sprawozdawca - rumuński socjaldemokrata Ivailo Kalfin - usiłował ratować sytuację klecąc naprędce nową propozycję.

W impasie do akcji wkroczył Przewodniczący PE - Martin Schulz, trzymając w ręce propozycję Kalfina, przedstawił ją "pakującym się" Irlandczykom i ...o dziwo znalazł kompromis.

Ale to nie był koniec historii, w przeddzień plenarmego głosowania, gdy gratulowałam Martinowi Schulzowi refleksu i skuteczności - ten jeszcze był pełen obaw co do reakcji samego Parlamentu. Nad odrzuceniem nowej propozycji dalej zastanawiała się nasza wspólna grupa Socjaldemokratów. Nocą 2.07.br. we frakcyjnym głosowaniu, po bardzo emocjonalnych wystąpieniach - zgoda ledwie przeszła...

Ostatecznie dzisiaj (3 .07.13) Parlament Europejski zatwierdził budżetową rezolucję, traktując ją jednak tylko jako "przesłanie polityczne", zgodę pod pewnymi warunkami. Mówiąc wprost - nie dowierzamy Radzie w kwestii uregulowania długów z poprzednich lat*, jak pieniądze wpłyną na konto - to damy już formalną zgodę na siedmioletni budżet, co nastąpi na wrześniowej sesji plenarnej.

Co od lutego udało się uzyskać ?

Kwoty zostały takie same, ale licząc dokładnie "między liniami budżetowymi" - dołożyliśmy 50 mld euro ! Jak to możliwe bez zwiększenia budżetu? Cudowne rozmnożenie daje nowy mechanizm "elastyczności".

Tyle mniej więcej zaoszczędziły państwa członkowskie w mijającej perspektywie 2007-2013 na opieszałych i mało ambitnych, najbiedniejszych krajach, które nie wykorzystały w pełni unijnych środków i te wróciły do budżetów narodowych w postaci refundacji składek. Przykładowo polskie "niewybudowane koleje" dały płatnikom netto oszczędności ok. 4 mld euro... W przyszłości będzie można przekwalifikować te środki na inne cele (co dotąd nie było możliwe) i w pełni wykorzystać.

Dla 50 mld euro warto było przeciągać budżetową linę...

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg


* Budżet korygujący 2012 -13: Rada zagwarantowała, że cała suma € 11, 2 mld dodatkowych płatności niezbędnych do zapłacenia przed końcem 2013 r. zostanie uiszczona. Pierwsza transza - 7, 3 miliardy euro, zostanie zapłacona najpóźniej do 9 lipca b.r., a wczesną jesienią kolejna. Dla Parlamentu niezwykle ważne było zapewnienie, że budżet na rok 2014 nie będzie obciążony długami z poprzednich lat.
PE postawił to, jako warunek udzielenia zgody na wieloletni budżet. O sprawie pisałam szerzej http://2009.salon24.pl/493320,budzet-unii-wraca-pod-negocjacje

Dodatkowe informacje dla dociekliwych

Wielkość budżetu
Ogólne dane pozostają na poziomie uzgodnionym przez Radę Europejską w lutym 2013 r. czyli : 959,9 mld euro w zobowiązaniach, 908, 4 mld euro w płatnościach. Podział na obszary poszczególnych polityk pozostaje taki sam.

Śródokresowa rewizja budżetu
Pod koniec 2016 r. Komisja Europejska będzie musiała przedstawić ocenę wykorzystania wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020, na podstawie której będą możliwe zmiany w następnych latach siedmiolatki. Np. spowodowane większymi wpływami do budżetu w przypadku wyjścia z kryzysu. Koperty krajowe w ramach polityki spójności, są wyłączone z zakresu stosowania klauzuli rewizyjnej.

Podstawy prawne
Treść niektórych przepisów zawartych w rozporządzeniu w sprawie budżetu 2014-2020 pozostaje uzależniona od wyniku negocjacji w sprawie niektórych podstaw prawnych podlegających procedurze współdecyzji ( z udziałem PE), w szczególności w odniesieniu do polityki.

Na co przeznaczone będą unijne pieniądze w Polsce ?
Zobacz: http://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/content/20111107MUN30717/html/EU-budget-at-glance
Tekst rezolucji:
http://www.europarl.europa.eu/plenary/en/texts-adopted.html

2013-07-04 08:16
Z Brukseli ue, budżet Komentarze (1)
 Oceń wpis
   

“Duszona” przez lata polska publiczna telewizja regionalna zajmuje obecnie pierwsze miejsce w rankingu najgorzej finansowanych w całej Europie! Od wielu lat obserwuję powolny proces eutanazji regionalnych ośrodków TVP.SA. - serwowany im przez centralę. Z jednej strony, jako widz – jak wszyscy, ale też jako niegdysiejsza dziennikarka TVP i swego czasu dyrektor programowy wrocławskiego ośrodka TVP.SA.

Ośrodki regionalne, jako te najbliższe obywatelom, są w Europie zwykle doceniane zarówno przez władzę jak i lokalnych widzów, których w każdym regionie najbardziej interesuje to co się dzieje wokół nich. Dlaczego ma być inaczej w Polsce?

Subsydia na poziomie “za mało, aby żyć, za dużo by umrzeć” wykształciły wśród pracujących w naszych ośrodkach regionalnych nieprawdopodobną kreatywność. Dziennikarz i producent telewizyjny nauczyli się pozyskiwać sponsorów dla każdego (poza lokalnymi wiadomościami) programu by móc realizować ... publiczną misję. Chodzenie z wyciągniętą po środki ręką stało się wstydliwą normą, a bez sponsora można zapomnieć o najwspanialszym projekcie programu telewizji publicznej !

Przytaczając dane z najbliższej mi wrocławskiej TVP.S.A. myślę, że budżet z abonamentu starczający tylko na dwa programy dziennie („Fakty” oraz „Reporterzy Faktów przedstawiają”) - to skandal! Szczególnie w porównaniu z budżetami i ze stawkami w Centrali. Wszystkie inne programy w telewizji Wrocław - są sponsorowane lub koprodukowane. Niestety mimo tego regionalnego i centralnego “pozyskiwania środków” - TVP S.A. każdy rok kończy się z milionowymi stratami!

Publiczna telewizja posiada najlepszych, wyszkolonych za publiczne pieniądze specjalistów, niedocenianych i poniewieranych przez własną instytucję, często dla chleba “sprzedających się” anonimowo innym kanałom, lub też zasilających na stałe ekipy telewizji prywatnych, które nie kształcą same nikogo.

Teraz TVP sięgnęło - niczym nie zdający sobie sprawy z ciągu dalszego zagrożony skorpion - po kolejne "rozwiązania" w postaci masowych zwolnień pracowników etatowych. “Samobójcze żądlenie” ma dotyczyć: dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów oraz grafików.

Proponowanym “rozwiązaniem” ma być przekazanie fachowców prywatnej firmie, wyłonionej (oficjalnie) w drodze przetargu, którą (nieoficjalnie) już ponoć wytypowano(we wrocławskim przypadku wiele mówi już dziś o pewnej wygranej firmy „Work Serwis”).

Zewnętrzna firma ma zagwarantować pracę na rok, po upływie którego pojawia się wielki znak zapytania. Pracownicy, którzy nie wyrażą zgody na nową formę zatrudnienia - od razu utracą swoje posady. Zagrożonych jest 550 pracowników w skali kraju i 30 w samym Wrocławiu.

A bez fachowców trudno jest "robić" telewizję. Myślę, że ośrodki regionalne - w Centrali potocznie zwane „biedaszybami’ - szykuje się najwyraźniej do likwidacji, a potem do (korzystnej dla kupującego) sprzedaży.

Władze TVP. S.A uważają, że takie rozwiązanie pozwoli firmie odetchnąć finansowo. Cóż, Grecja z oszczędności zamknęła niedawno wszystkie kanały swojej publicznej telewizji i radia, czy Polska zamierza iść grecką drogą?
Oby nie...

Lidia Geringer de Oedenberg

2013-06-25 12:40
Z Brukseli tvp Komentarze (2)
 Oceń wpis
   

Mimo doniesień prasowych dalej nie ma porozumienia budżetowego 2014-2020. Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Budżetowej (20/06/2013) nie było zatem entuzjazmu zwycięzców, tylko rozczarowanie metodami pracy Rady UE, na której czele stoją w tym półroczu negocjujący w jej imieniu Irlandczycy. Dziesiątki spotkań, zapowiedzi rozwiązań i dalej nic.

 
Poselski zespół budżetowców doszedł po ostatniej rundzie spotkań do wniosku, że nie jest już w stanie kontynuować negocjacji. Jeden z głównych negocjatorów - poseł Reimer BÖGE postanowił wręcz w ogóle się wycofać. Drugi współodpowiedzialny za sprawozdanie - poseł Ivailo Kalfin stwierdził, że Irlandzka Prezydencja nie może już nic zdziałać w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych.

 

W tej sytuacji tym większe nasze zdziwienie wywołały informacje (przekazywane mediom przez Radę) o sukcesie rozmów - co było niczym więcej niż zwykłą manipulacją*.Parlament Europejski musi teraz zająć stanowisko w sprawie wynegocjowanego przez Radę pakietu, którego ostatecznej wersji jeszcze nie ma...

W przyszłym tygodniu powinny zapaść polityczne decyzje, tak by można je było przegłosować na początku lipca br. podczas ostatniej sesji plenarnej przed wakacjami. Rok 2014 się zbliża, lecz budżet zaczynający od niego kolejną "siedmiolatkę" tkwi w martwym punkcie.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

http://www.europeanvoice.com/article/2013/june/deal-struck-on-long-term-budget/77618.aspx

2013-06-20 19:16
Z Brukseli parlament europejski, Budżet Unii Europejskiej Komentarze (0)
 Oceń wpis
   

To, co władze publiczne wyprodukowały, zebrały i opłaciły - ma być udostępniane za darmo. Przykładowo: dane geograficzne, meteorologiczne, statystyki czy zdigitalizowane książki. Społeczeństwo już raz za to swoimi podatkami - zapłaciło.

Nowa euroregulacja tworzy zupełnie inne zasady internetowego dostępu do wszystkich publicznych danych, łącznie z możliwością komercyjnego ich wykorzystania. Wolne korzystanie z publicznego skarbca danych, pełnego dokładnych i aktualnych informacji zebranych przez administrację - ma być innowacyjnym zastrzykiem dla przedsiębiorców i czynnikiem pobudzającym wzrost gospodarczy. Komisja Europejska wierzy, że przyszłe zyski gospodarcze mogą dzięki temu sięgnąć rocznie nawet 40 miliardów euro.

Inicjatywa ponadto ma także na celu zwiększenie transparentności działań administracji publicznej.

O co konkretnie chodzi?

W propozycji tej regulacji - sprawozdawca poseł Ivailo Kalfin (mój grupowy kolega z S&D) twierdzi, że przedsiębiorstwa powinny mieć nieodpłatny (lub płatny symbolicznie) dostęp do danych administracyjnych, co pozwoliłoby im na wykorzystanie (już raz opłaconych) publicznych danych i dostarczanie własnym klientom lepszych usług i produktów.

Firmy oferujące oprogramowanie mogłyby wykorzystywać istniejące opracowania np. dla aplikacji związanych z transportem publicznym, serwisami wykorzystującymi współrzędne geograficzne, plany infrastrukturalne czy inne bazy danych miasta czy regionu.

Na ostatniej sesji plenarnej (13-06-2013) przegłosowaliśmy tę pożyteczną dyrektywę* i tym samym, po jej implementowaniu przez kraje członkowskie - droga do wolnego dostępu do publicznych danych zostanie otwarta.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

2013-06-20 15:18
Z Brukseli parlament europejski, unia europejska, otwarte zasoby Komentarze (1)
 Oceń wpis
   

...było tak rzadkie w narodzie?

Jak można wyczytać z całości mojej wypowiedzi "Bruksela" nie dostrzegła ani kandydatury ani też rezygnacji Premiera Tuska. Dlatego też z uznaniem i humorem skomentowałam posunięcie Premiera.


Głośna rezygnacja w komentarzu do:http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/geringer-de-oedenberg-tusk-zlozyl-kariere-na-oltar,1,5541218,wiadomosc.html


Szeroko komentowana w Polsce decyzja o rezygnacji z kandydowania Donalda Tuska na szefa Komisji Europejskiej (KE) nie przebiła się w europejskich mediach. Może dlatego, że wcześniej na poważnie nikt jej tutaj nie rozważał...?


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Martin Schulz zapytany przeze mnie, co sądzi o polskich doniesieniach prasowych skomentował - "To plotki". (Skądinąd w kuluarach się mówi, że sam się przymierza do szefostwa komisji...?).


Przewodniczącym KE zostanie po eurowyborach w 2014 r. osoba:

- ze zwycięskiej paneuropejskiej partii politycznej w UE r. (członkami takich partii są wszystkie znaczące ugrupowania w UE),
- najpewniej z kraju ze strefy euro i
- wielojęzyczna.

Tak do tej pory bywało.


Zgodnie z postanowieniami obowiązującego obecnie Traktatu z Lizbony, Rada Europejska (szefowie rządów), stanowiąc większością kwalifikowaną i uwzględniając wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego - przedstawi kandydata na Przewodniczącego KE. Tenże, następnie będzie przez Parlament przesłuchany i zatwierdzony lub odrzucony. W drugim przypadku Rada będzie miała miesiąc na przedstawienie nowego kandydata, który zostanie poddany tej samej procedurze.


Po zatwierdzeniu Przewodniczącego KE przez PE - Rada Europejska ustali listę pozostałych kandydatów na komisarzy, kierując się zasadą, że każdy kraj ma jednego komisarza, którego nominuje urzędujący rząd. Następnie skład Komisji zostanie przedstawiony do akceptacji Parlamentowi Europejskiemu, który przedtem przesłucha wszystkich kandydatów na posiedzeniach w merytorycznie odpowiednich Komisjach. Gdy komisarze zostaną przez PE zatwierdzeni, Rada Europejska mianuje Komisję stanowiąc o tym większością kwalifikowaną.

Dotychczasowi szefowie KE pochodzili z krajów założycielskich Unii: Niemiec,
Belgii, Włoch, Holandii, Francji, Luksemburga. Zdarzył się też przedstawiciel W. Brytanii i ostatnie dwie kadencje - Portugalii. Ale od czasu ustanowienia wspólnotowej waluty euro - to szefowie krajów z tejże strefy mają największy posłuch, pochodząc z "jądra Unii", strefy mającej napędzać Wspólnotę. Wszystkie kraje, które począwszy od 2004 r. dołączały do UE mają w swoich traktatach akcesyjnych WARUNEK przystąpienia do strefy euro, oczywiście wtedy, gdy spełnią odpowiednie kryteria.


Gdyby w eurowyborach 2014 r. wygrała w zjednoczonej Europie lewica i w polskiej delegacji w PE z tejże opcji wybranych było 15-20 posłów, duże szanse miałby oczywiście nasz kandydat.

Wynik wyborów zależy jednak nie tylko od preferencji politycznych naszego społeczeństwa , ale i od frekwencji. Ilu Polaków wybierze się za rok na wybory? Czy tylko zmotywowani przeciwnicy z partii radykalnych, jak to miało miejsce w 2004 r., co dało nam najbardziej antyunijną delegację ze wszystkich krajów nowej Unii, czy też może i ci zadowoleni oderwą się od grilla i pójdą zagłosować? Zobaczymy.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

2013-06-17 15:44
Z Brukseli rząd, wybory, europa, tusk Komentarze (1)
 Oceń wpis
   

Matrix istnieje. Amerykańskie służby mogą w każdej chwili namierzyć każdego. Podsłuchiwać, sprawdzać maile, hasła, numery kart kredytowych. Udostępniający nam swoje usługi Microsoft, Skype, Yahoo, Google, Youtube, Facebook, AOL i Apple - to XXI wieczni donosiciele. Edward Snowden - wieloletni pracownik amerykańskich agencji wywiadowczych powiedział głośno, to co wszyscy podejrzewali od dawna, ale nie mieli dowodów.

Ujawnienie rządowego programu inwigilacji obywateli - PRISM i zaangażowanie w projekt biznesowych wyżej wymienionych gigantów informatycznych, potwierdziło nasze (grupy europosłów walczących z "ACTApodobnymi" pomysłami) obawy, ciągle niestety dla niektórych brzmiące niczym kolejne teorie spiskowe.

Parlament Europejski jest szczególnie wyczulony na ochronę danych osobowych i to nie tylko w przepisach unijnych, ale również w relacjach z krajami trzecimi. Propozycje regulacji na linii Unia - USA, wszystkie zawierają kwestie wymiany danych, często bez określenia nawet na jak długo mają być udostępniane, czy też kto będzie odpowiedzialny za ich ochronę.

Jak dotąd udało nam się w Europarlamencie skutecznie zablokować umowę SWIFT o przekazywaniu danych klientów europejskich banków do USA oraz słynną umową ACTA.

Na agendzie mamy teraz nowelizację dyrektywy o ochronie danych osobowych (z 1995 r), z propozycją stworzenia nowego prawa "do bycia zapomnianym” tj. kasowania danych osobowych na żądanie zainteresowanego z określonych stron internetowych. (Do projektu wpłynęło kilka tysięcy poprawek, co jak się wydaje skutecznie go przyblokuje na dłuższy czas).

Ruszyły także prace nad dokumentem na temat ochrony danych w "chmurze obliczeniowej", osobiście przygotowuje opinię z ramienia Komisji Prawnej na ten temat.

Sprawa Snowdena wypłynęła zatem w bardzo odpowiednim czasie... i nic dziwnego, że na ujawnioną przez "Guardiana" oraz "Washington Post" PRISMgate Parlament Europejski zareagował natychmiast.

Globalne szpiegowanie przez amerykańskie agencje bezpieczeństwa wszystkich Internautów wywołało powszechne oburzenie, a zapewnienie prezydenta Obamy mające uspokoić jego współobywateli : "Nie martwcie się, nie szpiegujemy was, tylko cudzoziemców" jeszcze dolało oliwy do euro-ognia. Stosowanie podwójnych standardów dla obywateli USA i innych krajów jest dla nas nieakceptowalne.

Obecny podczas debaty Komisarz Tonio Borg stwierdził, że "programy, takie jak PRISM oraz zasady, na mocy których ich działania są autoryzowane, są potencjalnym zagrożeniem dla fundamentalnych praw - do prywatności i ochrony danych osobowych obywateli UE".

Kwestia ta zostanie poruszona podczas najbliższego spotkania (13 i 14.06.13) na szczeblu ministerialnym UE i USA w Dublinie, na którą wybierają się wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding i komisarz spraw zewnętrznych Cecilia Malmstroem. Powszechna inwigilacja stosowana przez amerykańskie służby to działanie kompletnie niezgodne z zasadami UE dotyczącymi ochrony danych. Widać , że potrzebujemy pilnie porozumienia z USA w sprawie wspólnych standardów, obowiązujących po obu stronach Atlantyku.

Oczywiście nie zamierzamy zbytnio grozić palcem Wielkiemu Bratu zza oceanu i jak stwierdzili niektórzy posłowie "równowaga pomiędzy bezpieczeństwem a ochroną informacji musi być zapewniona i chroniona, a współpraca z USA na rzecz bezpieczeństwa jest bardzo cenna i konieczna".

PRISMowy skandal z amerykańską globalną inwigilacją nie przycichnie zbyt szybko i zapewne skomplikuje też negocjacje umowy o wolnym handlu między UE i USA.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg

2013-06-13 14:35
Z Brukseli usa, inwigilacja, ACTA, PRISM Komentarze (4)
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |